Zadatek czy zaliczka – co lepsze?

Zawieranie umów wymaga od nas dokładnej analizy i przeczytania każdej linijki. Przy podpisywaniu umów z podwykonawcami na usługę zazwyczaj wpłacamy procent od całkowitej wartości usługi jako rezerwację terminu, może być to zaliczka lub zadatek.
Co jest lepszą opcją?
Główną różnicą między zadatkiem i zaliczką jest znaczenie w sytuacji, kiedy chcemy odstąpić od umowy i otrzymać zwrot wpłaconej na jej poczet kwotę. Warto wspomnieć, że zadatek ma swoje uregulowanie w Kodeksie Cywilnym i pełni on funkcję zabezpieczenia umowy. Zaliczka z kolei jest mniej lub praktycznie wcale nie uregulowana w Kodeksie Cywilnym i nie powinna być stosowana jako zabezpieczenie umowy. Zaliczka to kwota, którą wpłacamy na poczet zawartej umowy i co ważne – jest ona częścią ustalonej pełnej kwoty za usługę. Zadatek z kolei jest zabezpieczeniem umowy dla obu stron. Dlatego jeżeli chcecie zabezpieczyć się na wypadek kiedy to usługodawca nie wywiąże się z umowy zdecydujcie się na zadatek, w tej sytuacji możecie nawet ubiegać się o dwukrotność wpłaconej kwoty zadatku jako zadośćuczynienie. Ale pamiętajcie, że w sytuacji gdy to Wy odstąpicie od umowy to zadatek “przepada”, czyli nie możecie ubiegać się o jego zwrot. Natomiast w przypadku zaliczki niezależnie od tego, która ze stron odstąpi od umowy powinna być zwrócona w takiej samej wysokości.
Należy również wspomnieć, że wpłaconą kwotę uznajemy za zaliczkę tylko w sytuacji, gdy wynika to jednoznacznie z zawieranej umowy. W przypadku braku odpowiedniego określenia w umowie każda inna przedpłata będzie stanowić zadatek.
W przypadku kiedy umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem obu stron lub usługa nie może być wykonana z powodu okoliczności niezależnych od oby stron (np. pandemia) zarówno zaliczka jak i zadatek powinny być zwrócone.
Dla ułatwienia znajdziesz poniżej tabelkę, która mówi co należy zrobić w każdej sytuacji:
Zobacz również: Rustykalne wesele – motyw przewodni
Zobacz również: 10 porad przed wizytą w salonie sukien ślubnych